obejrzyj kolekcję >>

<< strona główna  wystawy

Drzewiarze, kamieniarze i ceglarze

dalej >>

9. W słownictwie romskim istnieje określenie ,,łaćhe buti” oznaczające dobrą pracę. Oznacza profesję, która może być ciężką pracą,  ale przynoszącą godziwe i szybkie wynagrodzenie, a jej efektem jest dobrej jakości wyrób. Może jednak też  oznaczać pracę wykonywaną bez nadmiernego wysiłku, jeżeli przyniesie równie ,,szybki” dochód. Pierwszą były prace związane  z rzemiosłami zwłaszcza  metalowymi: kowalstwo, kotlarstwo, jubilerstwo, odlewnictwo etc. Drugą wszelki handel,  wróżenie, muzykowanie.  Romowie wynajęci przez gadziów, do wykonywania różnych ciężkich prac fizycznych, często za marną zapłatę, niechętnie pracowali przez dłuższy czas na etat. Woleli pracę na akord, krótkoterminowo, szybko wykonując powierzone zadania i często, po wypłacie rezygnowali z pracy. Unikanie takiego systemu pracy przez Romów sprzyjały też niskie zarobki oferowane niewykształconym pracownikom za proste prace fizyczne, oraz naturalna niechęć Romów do podporządkowania się innym osobom, szczególnie, nie należącym do ich własnego etnosu. [Kamieniarz przy pracy, PKL].

dalej >>

strona główna wystawy>>