Wozy cygańskie, likwidacja koczowiska w Prokocimiu i eksponat nr 1

W 1978 roku ze względu na roboty budowlane zmuszono do opuszczenia duże całoroczne koczowisko cygańskie Lowarów w Prokocimiu składający się z kilkunastu wozów, z których każdy zamieszkiwała oddzielna rodzinę oraz murowany barak który stanowił  miejsce ich wspólnych spotkań.  Ciekawa jest przekazywana ustnie jedna z historii tego  obozowiska, wiążąca jego początek z latami 50. Kiedy Lowarzy z Węgier przybyli na spotkanie do Krakowa.  Ze względu na inwazję wojsk radzieckich na Węgry postanowili pozostać w Polsce integrując się ze społecznością szczepu  Polska Roma. Przyjęli częściowo nazwiska polskie, ale zachowali zwyczaje i dialekt lowarski. Wozy służyły im jako stałe miejsce zamieszkania, zajmowali  się handlem obwoźnym,  jeździli od wiosny po całej Polsce. Niektórzy mieli własne samochodami, zaczęli też handlować samochodami. W trakcie likwidacji obozowisk,  zniknęła większość tradycyjnych wozów  wagonowych. Część sprzedali część wykorzystywali jako miejsce tymczasowego zamieszkania w trakcie budowy domów. Bardziej zamożna  zamieszkała w Borku Fałęckim we własnych domach (bogatsza) a część w blokach na osiedlu Piaski Wielkie w Prokocimiu. W czasie odwiedzin opuszczonego obozowiska Lowarów, Paweł odnalazł w porzuconym barakowozie niewielką ikonkę madonny wykonaną jak się później okazało przez kilkunastoletniego lowarskiego chłopca. Niestety nigdy nie udało się go zidentyfikować. Znalezisko zmobilizowało Pawła do rozpoczęcia kolekcjonowania artefaktów pochodzenia romskiego. W jego kolekcji ikonka ma numer inwentarzowy nr 1. Dzięki kontaktom Pawła  poprzez jego liczne kontakty w środowisku romskim udało się odnaleźć i kupić dla muzeum trzy wozy wagonowe z tego obozowiska, które  odnaleziono  m.in. od właściciela wesołego miasteczka na ówczesnych Azorach oraz zakładu samochodowego niedaleko dawnego obozowiska w 1979 roku.