5. Reforma Nikona miała doprowadzić do ujednolicenia liturgii i zwyczajów z prawosławną cerkwią grecką, głównie konstantynopolską, aby umożliwić wprowadzenie w życie idei Cesarstwa Rosji, jako trzeciego Rzymu, cara jako władcy całego świata prawosławnego i patriarchatu cerkwi moskiewskiej, jako nowego centrum duchownego prawosławia.

4. Reforma Nikona miała doprowadzić do ujednolicenia liturgii i zwyczajów z prawosławną cerkwią grecką, głównie konstantynopolską, aby umożliwić wprowadzenie w życie idei Cesarstwa Rosji, jako trzeciego Rzymu, cara jako władcy całego świata prawosławnego i patriarchatu cerkwi moskiewskiej, jako nowego centrum duchownego prawosławia.

3. Reforma Nikona miała doprowadzić do ujednolicenia liturgii i zwyczajów z prawosławną cerkwią grecką, głównie konstantynopolską, aby umożliwić wprowadzenie w życie idei Cesarstwa Rosji, jako trzeciego Rzymu, cara jako władcy całego świata prawosławnego i patriarchatu cerkwi moskiewskiej, jako nowego centrum duchownego prawosławia.

2. Reforma Nikona miała doprowadzić do ujednolicenia liturgii i zwyczajów z prawosławną cerkwią grecką, głównie konstantynopolską, aby umożliwić wprowadzenie w życie idei Cesarstwa Rosji, jako trzeciego Rzymu, cara jako władcy całego świata prawosławnego i patriarchatu cerkwi moskiewskiej, jako nowego centrum duchownego prawosławia.

1. Reforma Nikona miała doprowadzić do ujednolicenia liturgii i zwyczajów z prawosławną cerkwią grecką, głównie konstantynopolską, aby umożliwić wprowadzenie w życie idei Cesarstwa Rosji, jako trzeciego Rzymu, cara jako władcy całego świata prawosławnego i patriarchatu cerkwi moskiewskiej, jako nowego centrum duchownego prawosławia.

Wirtualna wystawa

Trudna droga staroobrzędowców do Dobrudży

Część 1. Podział i prześladowania.