dalej>>

Wieś Jabłonka została założona w roku. ....Cmentarz parafialny w Jabłonce położony jest w miejscu nieistniejącego już kościoła ... w pobliżu drogi międzynarodowej nr 7. Jest to jeden z największych cmentarzy na Orawie. W czasie inwentaryzacji udokumentowano 77  grobów powstałych do roku 1945, w tym  15  z 19 wieku, 10 powstałych do roku 1920 10 powstałych w okreśie międzywojennym i  15 powstałych do roku 1945. Na cmentarzu znajduje się także stara figura .... .  Najstarsze nagrobki wykonane są z piaskowca, część nieczytelna. Bardzo interesujące są krzyże żeliwne dwa  mające ponad 2 metry wysokości. Po wojnie pojawia się coraz więcej grobów betonowych nadal w postaci charakterystycznych. Najwięcej starych grobu znajduje się na sektorze A od strony ulicy Kościelnej, pozostałe w sekorach C, D, E i B. Najstarszy grób datowany jest na rok  na rok 1850 r.

CMENTARZ PARAFIALNY W JABŁONCE