Grafiki o stereotypach romskich, bieda i przepowiednie

Portrety urodziwych cyganek

Tancerki cyganki wyobrażenia i  obraz - oryginał

1. Od czasów romantyzmu XIX wiecznego temat cygański był coraz częściej poruszany w sztukach plastycznych w malarstwie, rysunku i grafice. Powstały dziesiątki mniej lub udanych wyobrażeń utrwalających stereotypy o społeczności romskiej. W prezentowanej kolekcji  Pawła Lechowskiego można odnaleźć przykłady takich przedstawień,  m.in są to reprinty XIX dzieł oraz pocztówek i reprodukcji.  Obraz Stanisława Wolskiego nawiązuje do legendy o cygance przepowiadającej Napoleonowi klęskę w wojnie z Rosją i ostrzegającą go przed ekspedycją wojskową na Moskwę. W sztuce, Cyganie często  pełnią funkcję ostrzegającą  przez złym fatum albo byli z nim kojarzeni co miało dla nich bardzo negatywne skutki. Z tego powodu byli często niesłusznie oskarżani i karani za przypisywane im  przewiny. Jednocześnie nieznajomość ich kultury, kolorowe stroje i niektóre profesje rozpalały wyobraźnię ludzi sztuki.

1. Cyganka przed Napoleonem (fragment), Stanisław Wolski, Warszawa 1886 Reprint.

Napoleon cyganka przepowiadająca przeszłość.