17. Tradycja, legendy  i opowieści o mieście wspominają o niezwykłym rozkwicie i bogactwie miasta, którego szczyt nastąpił w pierwszej połowie XVIII wieku. Niewielka osada pasterzy przeobraziła się w nowoczesne miasto handlowe. Nie zachowały się żadne obrazy miasta z tego okresu, oprócz szkicowej grawiury z 1742 roku, przedstawiająca budynki  rozległego miasta sięgającego pod szczyty okolicznych gór. Na grawurze widoczne są liczne kościoły i dziesiątki domów. Zaznaczony jest tam również Monastyr św. Jana Chrzciciela (Poprzednika). Miasto zawdzięczało swój sukces szeroko rozwiniętemu handlowi: przez Durres i Ragusę prowadzili handel z Republiką Wenecką i Włochami, przez Belgrad i Pest oraz Brasow i Sigiet z Transylwania z  Cesarstwem Austrio-Węgierskim, ich faktorie rozciągały się również na terenie całego Imperium Osmańskiego z Konstantypoloą, Salonikami i miastami w Azji Mniejszej na wschodzie, Aleksandrią i Egiptem na południu. (Zdjęcie Grawerunek z cerkwi św. Mikołaja, stanowiący replikę grawury z 1742 roku przedstawiający miasto w szczycie rozwoju.)

19. Najstarszą dzielnicą Voskopola jest Sartza (Sarca), której nazwa pochodzi od najstarszego klanu, który zasiedlił osadę pasterską. Początkowy, niewielki przysiółek wokół cerkwi św. Viniri (Paraskiewy) w ciągu dwustu lat rozrósł się na tyle, że docierał do  przeciwległych (południowych) zboczy kotliny. W środku dzielnicy powstał największy kościół w mieście, pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Matki Bożej, wybudowany około 1699 roku. Była to też tymczasowo świątynia katedralna – w pierwszej połowie XVII wieku urzędował w niej biskup diecezji Ochrydu arcybiskup Joasaf z Moskopola (1719-1745). Budynki biskupstwa znajdowały się prawdopodobnie w okolicy obecnej wieży. Od południa oprócz nieistniejącego przednawia, przylegała do niej kaplica św. Kosmy i Damiana, a od północy  kaplica św. Mariny (obie całkowicie zniszczone). (Zdjęcie: Cerkiew po wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Matki Bożej w dzielnicy Sartza, widok od zachodu)

17. Najstarszym zachowanym zabytkiem Moskopola jest Monastyr Jana Chrzciciela (Poprzednika) z 1632 roku. Wybudowany został w górach, około 2 km na północ od miejscowości. Według tradycji powstał na miejscu starszej świątyni, która funkcjonowała dzięki współpracy mnichów z Boboshticy, Voskopola i Mborja, a po której zachowały się stare  ruiny przy monasterze. Cerkiew św. Jana została ozdobiona freskami w 1659 roku wykonanymi przez lokalnego mistrza Andona z Shipke. Przednawie zostało dobudowane prawdopodobnie w kolejnym stuleciu, podobnie jak otaczające cerkiew  budynki. Imponujące freski przednawia stworzył Teodor Simo Grunde w 1767 roku,  czyli tuż przed upadkiem miasta.  (Zdjęcie: Monastyr Jana Chrzciciela, ściana południowa cerkwi z wyraźnym dobudowanym później przedsionkiem)

20. Wnętrze cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Matki Bożej została ozdobione freskami w 1712 roku, wykonanymi przez malarzy Teodora, Anagnosti i Sterani  z Agrafy w Grecji, a ikony do ikonostasu zostały napisane przez słynnego Hieromnicha Konstantina. Rosnące bogactwo miasta przyciągnęło tam artystów, wykwalifikowanych rzemieślników, nauczycieli i wykładowców. Szczególnie zachwyca przedstawienie 24 scen hymnu akatystycznego poświęconego Maryji, po jednej dla każdej strofy hymnu. (Zdjęcie: Najświętsza Bogarodzica z dzieciątkiem, Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Matki Bożej, Moskopole).

22. Około 1700 roku na pograniczu dzielnic Sardzy, Roue i Skamneliki  powstała grecka szkoła, która z czasem rozszerzyła swój zakres nauczania i w 1744 roku przemianowana została  w słynną Nową Akademię,  jedną z kilku szkół  greckich tej rangi w Imperium Osmańskim. Podręczniki do Akademii były drukowane w lokalnej drukarni, drugiej w Imperium drukującej po grecku. Jej właściciel Grigoriosa Konstantinidis wspierał i wykładał w Akademii. Zachowały się  22 tytuły książek, które wydawane były w Moskopolu. Obecność i pozycja Akademii i drukarni umożliwiła arcybiskupowi Joasafowi z Moskopola na znaczne ożywienie działalności religijnej w Macedonii. To z inicjatywy Akademii stworzono pierwsze wydanie słownik aromańsko-albańsko-grecki (Zdjęcie: Fragment pierwszego słownika powielonego kilka lat później w Wenecji … a po  raz pierwszy drukowany w Moskopolu, co ciekawe język aromański był pisany w alfabecie greckim)

Wróć na stronę
Wirtualne wystawy

23. Druga chronologicznie dzielnica powstała wokół cerkwi św. Mikołaja i nosi nazwę klanu Roue. Cerkiew św. Mikołaja została wybudowana w latach 1721/1722 i jako jedyna świątynia w Moskopolu zachowała się w całości razem z przedsionkiem i arkadami. W tym czasie miasto było zarządzane przez radę starszych - przedstawicieli najstarszych rodów osady. Początkowo było to 6 osób, później 12. Społeczność miasta składała się z 3 klas społecznych. Wyższej - potomków najstarszych rodów w mieście, prowadzących duże przedsięwzięcia handlowe, manufaktury  i  większe zakłady rzemieślnicze. Byli również właścicielami olbrzymich stad owiec niezbędnych do produkcji. Średnią klasę stanowili prężni kupcy i rzemieślnicy zrzeszeni w gildie. Najniższą drobni rzemieślnicy, robotnicy i wynajmowani do wypasu pasterze. (Zdjęcie: Cerkiew św. Mikołaja, Moskopole widok od strony południowej na zachowane arkady)